Nezařazené

Trampoty handmade výrobce

Narazila jsem na úžasný článek o úskalích a každodenních smutcích handmade výrobců (můžete si taky přečíst TADY) a inspiroval mě k tomu, abych vám na toto téma taky napsala pár vět z mého pohledu.

Nedávno mě rozesmál, ale později hodně zamrzel email jedné zákaznice, která byla rozčilená, že ještě po 14 dnech nemáme její dečku hotovou. Padla tam věta: „Nechápu, co vám na natištění jednoho malého jména trvá tři týdny.“ S argumenty o ruční výrobě, malé firmě, lidském přístupu jsem moc neobstála, v podstatě mi to bylo ještě zpětně vyčteno, že to je moje chyba, že to nemám líp zařízené. Vlastně se není čemu divit, od velkých eshopů jsme zvyklí, že jeden den objednám, druhý den už zvoní pošťák. Proto je asi důležité neustále zdůrazňovat, že my prostě nejsme fabrika, kde ty deky jedeme v manufaktuře jak na běžícím páse po stovkách denně. Tak jsem si říkala, že bych mohla trošku ten proces odkrýt. Zkusím vám tedy trochu detailněji popsat jak celý proces výroby, tak moje pocity a vůbec pozadí takovéto ruční výroby.

Na začátku jsou obrovské role fleecu, role beránka, role minky. Ty si všechny ručně řežu na konečné rozměry a pak rozvážím do tiskárny. Takže v tiskárně pak čekají stohy bílých látek a u švadleny připravené zadní strany deček. Když přijde Vaše objednávka, sedám k počítači a v grafickém programu připravuji návrh s vybraným jménem, který Vám pak posílám mailem ke schválení. Není nic výjimečného, že si někdy se zákazníkem vyměním i pět mailů a ladíme návrh dečky k jeho maximální spokojenosti. Jakmile je návrh odsouhlasený a zaplacený, posílám data do tiskárny, která ale samozřejmě nepracuje jen pro mě, ale má spoustu dalších zákazníků. Takže pochopitelně trvá třeba pár dnů, než na mě v tiskárně „přijde řada“ a připravenou grafiku na dečky natisknou. S balíkem potištěných látek pak musí člověk zajet ke švadleně, která opět má i jiné šití, než to moje, a často se i vašich objednávek nakupí tolik, že ji obdivuju, že to vůbec stíhá. Takže to máme dalších několik dní u švadleny. Potom si teprve vyzvedávám hotovou várku vašich objednávek. Dečky už potom balím zase já, takže si dávám většinou večerní brigádu u televize, kdy dečky zabalím, natisknu jmenovky a druhý den je nesu na odběrové místo, odkud už přes Zásilkovnu putují k vám.

Samozřejmě, že když si člověk představí jednu konkrétní dečku, tak se dodací doba zdá dlouhá, vždyť návrh máme během jednoho dne vyladěný, druhý den může tisknout tiskárna, švadlena má přece ušito za půl hodiny, zabaleno je za další půl hodinu a těch pár kroků na poštu je už brnkačka. Jenže když tím koloběhem, který jsem vypsala, prochází desítky vašich objednávek, zas taková brnkačka to není. A tady se právě dostáváme k tomu, že za každou dekou je lidská práce. Ano, asi by se dala najít rychlejší tiskárna, rychlejší švadlena a rychlejší balička a odesílačka. Ale chci jít touhle cestou? Nechci. Vlastně pointa tohoto článku je, že dodací dobu budu prodlužovat na 4 týdny. Ne kvůli tomu, aby se vše ještě zpomalilo, je dokonce pravděpodobné, že vše zůstane úplně stejné, dečky jsou většinou hotové do 14 dnů. Udělám to jen pro svůj klid. Protože Nena stojí a padá na mně a někdy mě ten stres stojí nervy i zdraví. Takže tenhle malý časový polštář navíc mi umožní víc v klidu usínat, že vše stíháme, že máme rezervu. Že nemusím deky balit a odesílat ten stejný den, kdy je hotové dostanu. Že druhý den to bude stačit. Že vy s tím počítáte a třeba budete mít naopak radost, když dečku dostanete dřív. Na tomhle místě bych se ještě mohla rozpovídat o sobě, co všechno ještě krom Neny dělám, ale o tom třeba někdy jindy, to by vyšlo na román. Ale když nebudu fungovat já, nebude ani Nena, a to nikdo z nás nechce, že?

POZOR – TADY ZAČÍNÁ MOTIVAČNÍ OKÉNKO – Pojďme všichni zpomalit. Zkusme se smířit s tím, že něco prostě není hned, že na něco si musíme počkat (a to nemluvím jen o produktech, ale celkově o životě). Je důležitější během dne odškrtat všechny položky z TO DO listu a usínat jako unavená troska, nebo je lepší podniknout nějaké kroky k tomu, abych mohla mít trochu víc vnitřního klidu? ❤

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *